Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... stabilirea paternitatii - mai complicat
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

stabilirea paternitatii - mai complicat

Buna ziua,

sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare:
sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a rezultat un copil, care conform legii se presupune ca este al sotului (desi noi la data conceperii eram despartiti in fapt), el totusi a recunoscut copilul
in momentul de fata, eu as dori ca tatal biologic sa recunoasca copilul si sa modificam certificatul de nastere.
mai exista vre-o posibilitate sa facem acest lucru?

multumesc
Dana
Aveti la indemana o actiune, "actiune in tagaduirea paternitati", problema este ca aceasta nu poate fi facuta decat de fostul sot intr-un termen de 6 luni de la data la care a luat la cunostinta de existenta minorului.
multumesc de raspuns, dar aceasta situatie nu se mai aplica la noi
alta varianta mai exista?
Daca au trecut 6 luni, tatal biologic ar trebui sa dea o declaratie autentica la notar prin care sa recunoasca copilul.
Apoi trebuie facut proces pentru incuviintarea purtarii numelui parintelui fata de care s-a stabilit ulterior filiatia.
avTodincaVeronica, utilizator
multumesc pt raspunsuri
in urma declaratiei se va deschide proces? care este toata procedura?
Proces poate sa deschida si tatal fata de care s-a stabilit ulterior filiatia. Daca este chemat in instanta primul tata si acesta nu se opune la schimbarea filiatiei, la un termen se poate termina procesul.

Ar mai fi o varianta mai intortocheata: daca mama si tatal biologic se casatoresc, noul sot poate cere adoptia copilului si astfel sa-i poarte numele. Insa dureaza mai mult. Si daca nu se casatoresc poate sa-l adopte. Insa copilul poate sa-si pastreze numele din certificat, sau sa ia numele unuia dintre parinti.